TurkMark A.Ş.

Paylaşımlı (shared) Hosting

Paylaşımlı (shared) Hosting Nedir?

Shared ya da Türkçe anlamı ile paylaşımlı hosting birçok kişinin web ortamında duyduğu ancak bilgi sahibi olmadığı bir konu olarak bilinmektedir. Öncelikle paylaşımlı hosting nedir ondan bahsedelim.

Paylaşımlı web hosting birçok kişinin fiziksel olarak sunucudan ve mevcut kaynaklardan ortak kullanabilme imkanı bulunduğu hosting çeşidi olarak bilinmektedir. Baktığımızda paylaşımlı hosting içerisinde her müşteri için farklı farklı disk alanı, aylık trafik, webmail ve TSF hesapları veritabanı ve buna benzer birçok özelliğin farklı olarak kullanıldığı görülmektedir.

Paylaşımlı Hosting Teknik Özellikleri

Paylaşımlı hosting birçok teknik özelliği mevcuttur. Baktığımızda paylaşımlı hostingler teknik özellikleri oldukça geniş bir yapıya sahiptir. Burada yine sizin ihtiyacınız olacak bir biçimde özelliklere sahip hosting alanı almak mümkündür. Bu durumda sizlerin daha ucuz yollar ile web sitelerinizi barındırmanın kolay olduğunun bir göstergesi olduğu bilinmektedir.

Paylaşımlı Hosting Avantajları

Paylaşımlı hosting sizlere birçok avantaj sağladığı görülmektedir. Baktığımızda bu hosting çeşidini avantajlarından yararlanabilmek için alacağınız sonucu firmasına ve barındırılan web sitesinin büyüklüğüne bağlı olduğu görülmektedir. Yeni bir web sitesi açacak kişiler için en büyük avantajı olsun ki çok düşük bir miktar ile sınırsız bir hosting ortamına sahip olmak olduğu görülüyor.

Ayrıca bu hosting çeşidinin diğer bir avantajı ise hosting sunucu programlarını çalıştırma aşamasında herhangi bir teknik bakım atma gibi bir gereksinim yer almıyor. Bu da kişilerin işini kolaylaştırmaktadır.

Paylaşımcı hosting sunucusuna sizlere sunduğu diğer bir güzel avantajı ise çok nadir olarak kesinti sağlamasıdır. Paylaşımlı hosting çeşidinin önemli avantajları arasında yönetim paneli webmail paylaşımlı (shared) hosting oluşturma tabanı ve kontrol paneli gibi hizmetlerin kolay bir şekilde ve basit bir biçimde sizlere sunulmasıdır. Yani kişiler bu hosting çeşidinden yeni bir hizmet olsa dahi kolay bir şekilde sisteme adapte olabilmektedir.

Eğer bu hosting çeşidinden yararlanmak gibi bir fikriniz varsa bunu küçük çaplı bir site açıyorsanız ve ekonomik anlamda da kar etmek istiyorsanız kullanmak sizin en önemli seçiminiz olacaktır.

Sonuç olarak paylaşımlı hosting sizlerin daha paylaşımlı (shared) hosting avantajlı bir biçimde hosting hizmeti almak için kullanabileceğiniz bir hosting çeşidi olurken bunun bazı dezavantajları olduğunu da unutmamak gerekiyor.