TurkMark A.Ş.

Alan Adı Uzantısı

Alan Adı Uzantılarının SEO Üzerindeki Etkisi Nedir?

Alan adları web sitelerinin giriş için en önemli konu olarak bilinmektedir. Bakıldığında satın alınan alan adlarının belli başlı uzantıları yer almakta ve bu uzantılarında SEO çalışmalarına etkili bir yardım sağlaması için önemli olduğunu uzmanların belirttiği görülmektedir.

Baktığımızda herhangi bir web sitesinin kullanılan kullanıcı odaklı ve kullanıcının hedefine yönelik anahtar kelimelerden oluşan bir kelimeden oluşuyorsa diğer rakip web sitelerine göre sizin bir adım önde olduğunu söylemek lazımdır. Baktığımızda alan adları uluslararası anlamda kullanıldığı bilinse de bölgesel anlamda da varlığı söz konusudur. Örneğin Türkiye için .tr uzantısının olduğunu söylemek lazımdır. Bu tür uzantılar özellikle bölgesel anlamda hizmet sunan ve sitelerinin anlamında ön planda yer alabilmesi için oldukça fazla önem teşkil ettiğini söylemek lazımdır. Ülkemizde genellikle alan adı uzantısı olarak kullanılan uzantılar .com, com.tr, .net, .org ve .org.tr olarak söylenebilir.

Alan Adı Uzantısı Neye Göre Belirlenir?

Alan adı uzantısı belirlemek en fazla üzerinde kafa yorulan konular arasında yer almaktadır. genellikle SEO anlamında ön planda yer alabilmek için seçim yapılan bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Tabii ki de zaman zaman zorunluluktan daha seçilebilmektedir. Örneğin .com uzantısı dolu ise alternatif seçenekler olarak .net ya da .org gibi uzantıları tercih etmeniz sizin yine SEO anlamında ön plana çıkmanızı kolaylaştırmaktadır.

Öncelikle alan adı uzantısı belirlediğiniz alan adı ile alakalı bir uzantıdan oluşması gerekiyor. Örneğin dizi film ya da televizyon gibi kategoriler de hizmet veren bir web siteniz yer alıyorsa .tv gibi uzantılardan da alternatif olarak yararlanmak hem siteye giriş açısından hem de müşterilerin ilgisini çekmesi açısından oldukça fazla yarar sağlamaktadır.

Alan adı uzantısı konusunda çok çok fazla bilgi sahibi değilsiniz bu konuda uzman olarak hizmet veren firma ya da kişilerden hizmet alabilir ve bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Sonuç olarak alan adı uzantısı belirlemek öncelikle içerik ve SEO anlamında büyük önem teşkil eden bir konu olarak söylenebilir. Herhangi bir web sitesini alan adı ya da diğer ismi ile domain olmadan giriş yapabilmek için ip adresini bilmek lazımdır.